lafemme.ro

Proetnica – Festival Intercultural Sighişoara 17-20 august 2017

PROGRAM Proetnica 2017

0
zielona kawa cena

Timp de 14 ani, ProEtnica a fost o manifestare primordial naţională. Anul acesta, la ediția jubiliară de cristal, ne-am propus să facem primii pași spre internaționalizarea festivalului, bucurându-ne faptul că ni s-au alăturat numeroși parteneri externi.

Programul manifestării reuneşte momente de exprimare culturală a celor 19 organizaţii ale minorităţilor naţionale în următoarele domenii: arta spectacolului, cu 61 de manifestări pe scena din Piața Cetății;  în Piața Muzeului și Strada Muzeului sunt amplasate 14 standuri meşteşugăreşti şi de prezentare ale comunităților etnice; în Sala Mare a Primăriei Municipiului Sighișoara, sunt susținute 14 prelegeri, conferinţe şi mese rotunde despre etnii şi convieţuire interculturală traduse, simultan, în limba engleză; de asemenea, artiştii reprezentanţi ai minorităţilor naţionale realizează o expoziţie de artă contemporană la Galeria de artă contemporană din Turnul Fierarilor; mai au loc workshopuri de creativitate precum și 4 parade ale diversității etno-culturale.

Ca o noutate, în programul ediţiei de anul acesta a fost inclusă „Academia Interculturală de vară – ProEtnica”, în colaborare cu Asociația Divers, cu 15 de participanţi din ţările europene; aceasta va începe pe 16 august și va dura până pe 21 august 2017.

Cele 19 minorități naționale vor fi prezente la „ProEtnica 2017 – Festival Intercultural Sighișoara” cu peste 700 de participanți.
libris.ro

Serile Festivalului se vor încheia cu o serie de concerte și recitaluri susţinute pe scena din Piața Cetății de către formaţii şi interpreţi apreciaţi atât în ţară cât şi în străinătate: Nadara Transylvanian Gypsy Band, Maia Morgenstern și Teatrul Evreiesc de Stat, Bucharest Klezmer Band, Formația Vecker, Zuralia Orchestra, Ricky Dandel.

 

Festivalul  ProEtnica contribuie la consolidarea păcii interculturale într-o societate pluralistă și democrată, prin protecția minorităților naționale.

ProEtnica oferă minorităţilor naţionale o Agora pentru exprimarea, păstrarea şi dezvoltarea identităţilor etnoculturale din România și  promovează dialogul intercultural şi interacţiunea artistică.

ProEtnica este realizat în parteneriat cu Departamentul pentru Relaţii Interetnice din cadrul Guvernului României și Consiliul Județean Mureș.

Proiectul este finanțat de către Departamentul pentru Relații Interetnice din cadrul Guvernului României și Consiliul Județean Mureș, în calitate de parteneri, precum și de către Guvernul României, prin Ministerul Culturii și Identității Naționale și Municipiul Sighișoara, în calitate de finanțatori.

De asemenea, evenimentul se bucură de sprijinul Ambasadei Republicii Federale Germania la  București, Institutul Cultural Român din cadrul Guvernului României, Centrul Național de Cultură a Romilor din cadrul Guvernului României, FUEN (Federal Union of European Nationalities), Institutul pentru Relații Externe din Stuttgart (Institut für Auslandsbeziehungen Stuttgart) și Ministerul pentru Știință, Cercetare și Cultură al Landului Brandenburg al Republicii Federale Germania.

cumparamisim.ro

Articole recomandate
1 din 101

Programul artistic orientativ al evenimentului este următorul:

JOI, 17 AUGUST 2017

16:00 Deschiderea oficială 
16:20 Uniunea Culturală a Rutenilor din România, Ansamblul de dansuri Lastivocica, cor și dans (Dărmănești, Suceava) 
16:40 Uniunea Bulgară din Banat, Ansamblul Balgarce al Uniunii Bulgare din Banat – România, dans (Vinga, Timiş )
17:00 Asociaţia Macedonenilor din România, Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj)
17:30 Uniunea Armenilor din România, Hayakaghak, dans (Gherla, Cluj)
18:00 Federația Comunităților Evreiești din România-Cultul Mozaic, Trupa Or Neurim (Lumina Tinereţii), trupa de dansuri Israeliene (Oradea)
18:40 Asociația Liga Albanezilor din România, Ansamblul de cântece și dansuri albaneze ”Serenada” , al Asociației Liga Albanezilor din România, Dans (București / Craiova, Dolj) 
19:20 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic Elpis, cântece și dansuri (Constanța)
19:45 Comunitatea Aromână din România – Filiala Constanța, Ansamblul artistic Iholu, dans (Constanța) 
20:10 Uniunea Ucrainenilor din România, Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană (Rona de Sus, Maramureş)
21:00 Paradă a Diversității Etno-culturale 
21:30 CONCERT: Nadara Transylvanian Gypsy Band 

VINERI, 18 AUGUST 2017

16:00 Asociaţia Macedonenilor din România, Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj)
16:20 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic Elpis, cântece și dansuri (Constanța)
16:50 Asociatia Elijah, Ansamblul artistic Veselija, dans (Nou, Sibiu)
17:30 Uniunea Armenilor din România Nur (Rodia), dans (Cluj-Napoca) 
18:00 Deutsches Jugendforum Hermannstadt, Trupa de dansuri săseşti a Forumului German din Sibiu, Dans (Sibiu) 
18:15 Uniunea Croaților din România, Karaševska Zora (Zorile Carașovei), dans (Caraș-Severin) 
18:40 Asociația Liga Albanezilor din România, Ansamblul de cântece și dansuri albaneze Serenada al Asociației Liga Albanezilor din România, dans (București, Craiova, Dolj)
19:00 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Ciaika, cor (Sulina, Tulcea) 
19:30 Uniunea Democrată Maghiară din România, Asociaţia Bogáncs – Zurboló Egyesület, muzică şi dans (Cluj-Napoca) 
20:10 Uniunea Culturală a Rutenilor din România, Ansamblul de dansuri Lastivocica, cor și dans (Dărmănești, Suceava)
20:30 Centrul Național de Cultură a Romilor, Ansamblul artistic, cvartet muzical (București)
20:45 Paradă a Diversității Etno-culturale 
21:00 Federația Comunităților Evreiești din România-Cultul Mozaic, Bucharest Klezmer Band, orchestră + vocal (București)
22:00 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic, Maia Morgenstern și Teatrul Evreiesc de Stat, Teatru și Recital (București)

veltravel.ro
SÂMBĂTĂ, 19 AUGUST 2017

10:30 Uniunea Croaților din România Karaševska Zora (Zorile Carașovei), dans (Caraș-Severin) 
11:00 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Tihii Dunai, cor (Brăila)
11:35 Uniunea Ucrainenilor din România Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană (Rona de Sus, Maramureş) 
12:00 Paradă a Diversității Etno-culturale 
13:30 Uniunea Elenă din România – Comunitatea Elenă Roman Areti, dans tradiţional (Roman, Neamț)
14:00 Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România, Ansamblul folcloric Sálašan, dans popular slovac (Nădlac, Arad) 
14:30 Forumul Democrat al Germanilor din România Jugendtanzgruppe des Deutschen Forums Schäßburg, dans (Sighișoara, Mureș) 
15:00 Uniunea Elenă din România – Comunitatea Elenă Neamț NIKI, dans tradițional (Piatra Neamț) 
15:30 Uniunea Sârbilor din România, Ansamblul Sveti AKUD “Mladost” , dans (Timișoara) 
15:50 Uniunea Culturală  a  Rutenilor din România, Holuboc, cor (Peregu Mare, Arad)
16:10 Uniunea Democrată Maghiară din România – Filiala Sighișoara, Grupul de dans Kikerics  (Sighișoara, Mureș) 
17:00 Uniunea Polonezilor din România, Ansamblul muntenilor polonezi „Solonczanka”, cântece si dansuri (Solonețu Nou, Suceava)
17:20 Asociația Italienilor din România – RO.AS.IT.  Di Nuovo Insieme, dans (Iași)
17:40 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Belâie Rozî , cor și dans (Sarichioi, Tulcea)
18:00 Centrul Național de Cultură a Romilor Marcel Costea, teatru, ”Dacă nu mă vezi, nu mă cunoști” (Giurgiu)
19:00 Uniunea Democrată Turcă din România, Ansamblul ”Delikanlilar”, dans (Constanța)
19:20 Asociaţia Macedonenilor din România, Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj) 
19:40 Uniunea Democrată Maghiară din România – Filiala Sighișoara, Grupul de dans Kikerics  (Sighișoara, Mureș) 
20:20 Uniunea Elenă din România – Comunitatea Elenă Piatra Neamț Orpheas, dans (Iași) 
20:40 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Tihii Dunai, cor (Brăila)
21:10 Paradă a Diversității Etno-culturale 
21:30 CONCERT: TBA

DUMINICĂ, 20 AUGUST 2017

11:30 Uniunea Democrată Turcă din România, Ansamblul ”Delikanlilar”, dans (Constanța)
12:00 Uniunea Macedonenilor din România, Sonțe-Сонце-Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj)
12:30 Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România, Ansamblul folcloric Sálašan, dans popular slovac (Nădlac, Arad)
13:00 PAUZĂ
14:00 Paradă a Diversității Etno-culturale
14:30 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic Corul B nei Milu, Muzică evreiască (Brașov)
15:30 Uniunea Polonezilor din România, Ansamblul muntenilor polonezi Solonczanka, cântece și dansuri (Solonețu Nou, Suceava)
16:00 Uniunea Elenă din România – Comunitatea Elenă Braşov, Dyonisos, cor & Eftimos, dans (Brașov)
16:45 Uniunea Culturală a Rutenilor din România Holuboc, cor și dans (Peregu Mare, Arad)
17:20 Forumul Democrat al Germanilor din România Jugendtanzgruppe des Deutschen Forums Schäßburg, dans (Sighișoara, Mureș)
18:00 Uniunea Sârbilor din România, Ansamblul AKUD Mladost, dans (Timișoara)
18:30 Uniunea Ucrainenilor din România, Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană (Rona de Sus, Maramureş)
19:20 Comunitatea Elenă Brașov Dionysos, cor (Brașov)
19:50 Uniunea Democrată Maghiară din România – Filiala Sighisoara, Grupul de dans Kikerics (Sighișoara, Mureș)
20:30 Forumul Democrat al Germanilor din România, dans (Sighișoara, Mureș)
21:00 Paradă a Diversității Etno – culturale
21:30 CONCERT: Formația Wecker

Programul ProEtnica – Festivalul Intercultural Sighișoara, poate fi găsit la următorul link: http://www.proetnica.ro/2017/images/program/Program-orientativ—ProEtnica-2017-trilngv.pdf\

Sursa: independentulsighisorean.ro si proetnica.ro

 

64 Vizualizari

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of